Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesiyle birlikte sosyal medya platformlarını da sıkça kullanır olduk. Bunu tercih etmekte ki en büyük neden akıllı cihazlar yani telefonların neredeyse bilgisayarla eş değer bir kullanım kolaylığına sahip olmasındadır. Bu yüzden bu kocaman dünyayı iki parmağın arasında oynatma/ulaşabilme keyfini yaşatıyor bizlere bu cihazlar. Günümüzde telefonlarımızda video, haber, oyun, müzik, bilgi gibi içeriklere kolayca erişebiliyoruz. Bu erişimleri ise çağımızın en popüler uygulaması olan yani sitesi YouTube sosyal medya platformu üzerinden gerçekleştiriyoruz. YouTube, çeşitli videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur.

Dünyanın en büyük kanallarından bile daha fazla kitleye sahip olan YouTube’da, televizyon dizilerinin fragmanlarından, en dikkat çeken sahnelerine kadar, spor haberlerinden, son dakika haberlerine, herhangi bir yerin kültürel ve tarihsel özellikleri hakkında bilgi almak ya da sevdiğiniz sanatçının albümlerine kadar pek çok videoya erişmek mümkün. Bu tür içerikleri hazırlayan hatta bu işi meslek olarak yapan kişilere ise “YouTuber” denilmektedir. YouTuber, kanalını aktif bir şekilde kullanarak özgün içeriklerle video paylaşımı yapar.

YouTuber olabilmek için öncelikle YouTube’a bir e-posta adresiyle üye olmanız gerekir. Ardından kanalınıza bir isim vererek kanal profili belirtilmeli. YouTube’a üye olmak için herhangi bir başvuru ya da ödeme yapılmasına gerek yok, isteyen herkes kanal açabilir. Kanala abone olup hazırlanan içerikleri beğenen ve abone olanlar artık sizin takipçiniz olur. Abone sayınız ve izlenme oranınız ne kadar artarsa o kadar popülerliğiniz artar ve tanınmış biri olursunuz.

 

YouTube içeriklerini hazırlarken gündemdeki konularla oluşturulan videolar, takipçileri her zaman dinamik tutar. Güncel olaylar, haberler, vizyona yeni giren filmler, spor, oyun olabildiği gibi; moda, makyaj, stil, teknolojik alet tanıtımı, deneyler yani görsele dayalı anlatabileceği içerikler de hazırlayabilirsiniz. Ayrıca seyahat, tatil, yemek, sunum, dekor gibi bilgilendirmek, öğretmek, eğlendirmek gibi çeşitli içerikler de ilgi duyulan konular arasındadır.

Kaliteli Videoların Önemi

YouTube videosu çekimde ekipmanların kaliteli olması da çekilecek video için önemlidir. HD kalitesi yüksek kamera, telefon, mikrofon, ses kayıt cihazı, tripot gibi cihazları önceden temin edilmeli. Kaliteli çekilen videolar izleyicilerin hep ilgi odağında olur. Ayrıca montaj sırasında videoya eklenecek müzikler, efektler de özenli seçilmelidir.

YouTuber olmak günümüzde özellikle genç kesim için meslek haline dönüştü diyebiliriz. Aslında her şey Google’ın YouTube’u satın almasıyla başlıyor. YouTube bilindiği gibi en çok para kazandıran sosyal medya platformudur.  Adsense YouTube’u satın aldıktan sonra kazandığı parayı YouTube’un içerik üreticileriyle paylaşmaya karar veriyor. Ve bunun sonucunda ise YouTuber diye bir kavram oluşmaya başlıyor. Bazı YouTuber’lar bunu ek kazanç olarak gördüler fakat bazıları ise bunu hobi olarak başlayıp devam ettiler. Bazı YouTuber’lar ise bu işi tamamen profesyonel bir şekilde yapıp birincil işleri haline koyarak maddi paralar kazanmaya başladılar. YouTuber’lar kazancını sadece YouTube’dan kazanmıyor; sponsor içerikler, marka tanıtımı, ürün tanıtımı gibi birçok tanıtımdan kazanç elde ediyorlar. Dünyaca ünlü markalar tanıtımları Youtuber içerik üreticileri üzerinden pazarlıyorlar. Ve böylelikle büyük kazançlar elde edilen popüler bir meslek haline geliyor.

Published On: Haziran 7th, 2021 / Categories: Genel /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Add notice about your Privacy Policy here.