Elon Musk, Neuralink’i Tanıttı

  • home
  • /
  • Genel
  • /
  • Elon Musk, Neuralink’i Tanıttı

Yepyeni bir çağın ayak seslerini işitiyor gibiyiz.. Elon Musk, 2017 yılında kurduğu Neuralink isimli şirketin geliştirdiği beyin bilgisayar arayüzü olan Neuralink’i tanıttı.

Elon Musk’ın geçtiğimiz yıl yol haritasını duyurduğu ve insan beyni ile bilgisayarları birleştirme planlarının bir parçası olan Neuralink beyin-bilgisayar arayüzünü nihayet tanıttı. Musk’ın “küçük kablolara sahip kafatasınızdaki bir Fitbit” şeklinde tanımladığı ve bir bozuk para büyüklüğündeki cihazın nihai hedefi ise yapay zekâ ile insan aklını birleştirmek olacak. Musk’a göre böylece dünyanın geleceği gezegende yaşayan inanların ortak aklıyla şekillenecek.


Musk’ın arayüzle aynı adı taşıyan şirketi Neuralink’in söz konusu teknolojiye getirdiği yenilik, cihazın beyin sinyallerini yakalamaya yarayan elektotlarla kaplı ince kablolarda yatıyor. Burada kullanılan kablolarda hem çok daha fazla elektrot bulunuyor hem de diğer yöntemlerde kullanılan iğne çözümleri kadar can yakıcı olmayacağı düşünülüyor. Ayrıca kablolardaki elektrot sayısı (1024 adet) daha yüksek hız ve veri akışı anlamına gelmekte. Günün sonunda, düşünce vasıtasıyla ortaya çıkan beyin sinyalleri Neuralink aracılığıyla yakalanıyor ve ilgili elektronik cihazların anlayabileceği elektronik sinyallere dönüştürülüyor.

Robotlar Yerleştirecek!

Neuralink, arayüzün beyne takılmasını bir cerrahi robot vasıtasıyla gerçekleştirecek. Söz konusu operasyonu başından sonuna kadar yönetecek robot, operasyon sırasında; kafa derisinin kaldırılması, kafatasında arayüzün dış ünitesinin takılabileceği kadar bir delik açılması, cihazın beynin içinde yer alacak bölümü ve kabloların yerleştirilmesi ve son olarak ameliyat yerinin kapatılması aşamalarını kontrol edecek. Musk’a göre bahse konu işlem bir “lasik” göz ameliyatı kadar basit ve uygulanabilir olacak. Neuralink’in 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip olacağı, dahili bataryası 24 saatlik kullanım süresi sunacağı ve Bluetooth ile çalışacağı belirtildi.

  • Share:

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you dont have any account.